Најсподелувано видео на социјалните мрежи од протестите во Белград беше едно момче кое пред камери плаче дека татко му починал од корона бидејќи немало респиратори.

Но, на лагата и се кратки нозете. Министерот за здравство Лончар утринава на Пинк објасни дека не е точно дека немало респиратор. Точно е дека татко му бил хоспитализиран во болницата во Земун но дека таму и во најкритичните моменти не биле зафатени ни 30 респиратори а болницата има 70.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.