Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ го потпиша денеска указот за Законот за вероисповед, дознава црногорскиот портал ЦдМ (Cafe del Montenegro).

Пратениците во црногорскиот Парламент пред два дена со 45 гласови го усвоија овој закон.

Демократскиот фронт претходно денеска го повикаа Ѓукановиќ да не го потпишува законот, туку да го врати во Собрание на доработка. Пратениците на ДФ предложија и распишување референдум за тоа прашање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.