Слободата на собирање, изразувањето и слободата на печатот потиснати, печатените и ТВ медиумите „скоро целосно усогласени , стои во доверливиот извештај на германскиот форин офис кој гледа масовно кршење на основните права во Турција, пренесува Шпигел.

Федералното министерство за надворешни работи и дава на Турција лош извештај во однос на основните демократски права.

Турскиот устав гарантира слобода на собирање и здружување, слобода на изразување и слобода на печатот. Сепак, во пракса, овие права во голема мера се поткопуваат, се вели во доверливиот „извештај за состојбата релевантен за азил и депортација“ во земјата што ја објави германската агенција за печат во Берлин.

Турските печатени и ТВ медиуми се опишани во работата како „скоро целосно синхронизирани“.

Извештаите за состојбата што редовно ги подготвува Сојузниот министер за надворешни работи на Германија за најважните земји на потекло се важна помош за донесување одлуки во постапката за азил.

Федералната канцеларија за миграција и бегалци (БАМФ), имиграционите власти и судовите ги користат за проценка на состојбата во земјата. Тековниот труд на 31 страница е датиран на 24 август и го покажува статусот од јуни.

Скоро 10.800 Турци поднеле барање за азил во Германија минатата година. Речиси секое второ лице од оваа земја доби заштита доколку некој ги исклучи одлуките донесени од чисто формални причини, се вели во извештајот.

Секој што е класифициран од владата во Анкара како поддржувач на движењето Ѓулен, исто така мора да очекува правно гонење. Според извештајот, претплата на одредени медиуми, употребата на одредена банка или посебна апликација за комуникација е доволна како индикација. Турција го обвинува исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, за директен виновник за обидот за државен удар во 2016 година.

Според Форин офисот, Турција исто така внимава на критичарите во странство.

Може да се претпостави дека турските власти шпионираат противници на владата, вклучително и особено (исто така претпоставени) приврзаници на ПКК и Ѓулен во странство, исто како што ги набљудуваат активностите на здруженијата регистрирани во Германија. Курдската работничка партија ПКК е класифицирана како терористичка организација во Турција и забранета во Германија.

Генерално, турското судство брзо се снаоѓа со обвинувања за тероризам. Дури и „јавната критика за постапките на турските безбедносни сили во курдските региони на југо-источна Турција“ може да претставува терористичка пропаганда.

Судството е опишано како „во голема мера нефункционално“ и делумно под политичко влијание.

Покрај ова, одредени судии беа суспендирани или казнети, префрлени по контроверзни одлуки, при што другите судии дојдоа до политички погодни резултати против истите обвинети, нотира извештајот.

Федералното Министерство за надворешни работи има поблага проценка на состојбата со мигрантите – според агенцијата за бегалци на ОН УНХЦР, Турција е дом на најмногу бегалци ширум светот и е тежок, но важен партнер за ЕУ во миграциската политика.

Според официјалните информации, во моментов има нешто помалку од четири милиони бегалци, од кои 3,6 милиони Сиријци кои уживаат привремена заштита. Регистрираните бегалци имаат право на медицинска нега и во принцип им е дозволено да работат – но во пракса тоа е толку тешко што повеќето од нив работат само на црно, се вели во извештајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.