Германската влада подготвува реформа на законот за имиграција, чија цел е да се забрза доселувањето на квалификувана работна сила. Правилото за Западен Балкан успешно ја регулира имиграцијата од овој дел на Европа повеќе од седум години.

Правилото за имиграција за шесте земји од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија) беше воведено на почетокот на 2016 година, меѓу другото, за да се спречи практиката со која жителите на овие земји се обидуваат да го користат имиграцискиот систем.азил за добивање работна дозвола за Германија, пишува DW.

Правилото се проширува, а контингентот се удвојува

Правилото се покажа како хит: на заинтересираните страни им треба гаранција од работодавач во Германија и предуслов дека не добиле социјални бенефиции во Германија како баратели на азил во последните 24 месеци од поднесувањето на барањето за виза. Досега беше планирано преку ова правило во Германија да емигрираат 25.000 работници годишно. Сега, според желбите на делови од германската влада, оваа бројка треба да се зголеми на 50.000. Досега правилото беше ограничено на една година, па истекува на крајот на оваа година.

Во четвртокот Бундестагот за првпат расправаше за предлогот за нов закон за имиграција кој подобро ќе го регулира приливот на многу потребната работна сила во Германија. Правилото за Западен Балкан не е дел од новиот закон за имиграција, туку е дел од одредбата за која паралелно се разговара во редовите на социјалдемократската-зелено-либералната влада. Според информациите на ДВ, Министерството за труд во четврток треба да донесе одредба според која правилото за Западен Балкан се продолжува за една година, а контингентот се зголемува од сегашните 25 проценти на 50 илјади годишно.

Западен Балкан да, Молдавија и Тунис не

Но, сега има отпор во власта за ова правило, кое би се спроведувало без новиот закон. „Нашата цел треба да биде да ја направиме Германија привлечна за имигрантите до тој степен што правилата како овој на Западен Балкан ќе станат непотребни“, рече Мисбах Кан, политичар од Партијата на зелените задолжен за внатрешни работи, во интервју за ДПА. агенција.

Сепак, нејзиниот отпор е првенствено насочен против идејата на некои делови од власта да воведат слични одредби врз основа на правилото за Западен Балкан што би важело за некои други земји надвор од Европската Унија. Тука пред се се споменуваат Грузија, Молдавија и Тунис.

На Германија и недостасуваат 80.000 возачи на камиони

Владејачката Либерално-демократска партија (ФДП) особено се залага за проширување на одредбата во други земји. Комесарот на оваа партија за Западен Балкан, Томас Хакер, во изјава за ДВ го пофали правилото за Западен Балкан како „успешна приказна“. „Регулативата за Западен Балкан воведена во 2016 година се докажа во пракса и овозможува постојниот недостиг на квалификувани работници во Германија значително да се ублажи со обучени и мотивирани експерти од Западен Балкан“, рече Хакер. Тој додаде дека се надева оти дигитализацијата наскоро ќе го надмине проблемот со долгото чекање во германските амбасади во земјите од Западен Балкан. Тој, како и другите претставници на ФДП, се залага за идејата да се прошири одредбата и во други земји. „Во перспектива, би имало смисла да се прошири регулативата за Западен Балкан и на други земји, како Молдавија, каде што Германија исто така се смета за атрактивна земја за имиграција“, рече претставникот на либералите.

Добро воспоставено владеење без бирократски пречки

Неговиот колега од партијата на Зелените и комесар за Западен Балкан на неговиот репрезентативен клуб, Борис Мијатовиќ, исто така смета дека правилото за Западен Балкан е „позитивно потврдено“ во пракса. И тој, како и неговиот партиски колега Кан, се спротивстави на проширувањето во други земји на прашање на ДВ. „Проширувањето на регулативата за Западен Балкан на други земји не е конечен одговор на нашите огромни потреби за работници и квалификувана работна сила. Претпочитаме да се залагаме за модерен имиграциски закон кој нуди атрактивни и транспарентни пристапни рути за луѓето од целиот свет“, рече Мијатовиќ.

Претставникот на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД), Јосип Јуратовиќ од самиот почеток го следеше процесот на донесување на правилото за Западен Балкан и смета дека ова правило придонесе да се реши проблемот со неконтролираната миграција на барателите на азил што претходеше донесувањето на оваа одлука.

„Ова правило ги отстрани бирократските пречки и го реши проблемот со барателите на азил, кој тогаш се закануваше со воведување визи за српските граѓани“, вели Јуратовиќ во интервју за ДВ. Тој заклучи дека правилото за Западен Балкан не е во спротивност со планираниот нов закон за имиграција и дека неговото продолжување е „добра одлука“.

извор: Дојче ВелеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.