Mилан Гашевиќ, викан Гаша ја имал една од најважните улоги во поранешна Југославија.Тој бил личен телохранител на Јованка Броз. Таа улога му ја доделил личо Јосип Броз кој му рекол дека ова му е специјална задача.

Во тебе имам доверба. Мораме да ја обезбедиме ништо да не и фали-му рекол Маршалот на Гаша.

Тој ја чувал Јованка до смртта на Тито во 1980 година по што заминал во пензија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.