Силно невреме проследено со пороен дожд го погоди Сплит, при што беа поплавени голем број улици и плоштади во градот.

Временската непогода, во меѓувреме се смири, а граѓаните полека излегуваат надвор за да се справат со последиците од невремето.

Хрватските медиуми објавуваат фотографии како изгледа Сплит по невремето.

Фото: Индекс.хр
Фото: Индекс.хр
Фото: Индекс.хр

Фото: Индекс.хр

Фото: Далматински портал
Фото: Далматински портал
Фото: Далматински портал
Фото: Далматински портал

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.