Oпозициското движење во Србија наречено Еден од пет милиони“ планира да излезе на избори, објавбува „Република.рс“. Тие не се согласуваат со ставот на српската опозиција на чело со Ѓилас за бојкот на изборите во април. Тие сметаат дека бојкотот не е решение и оти за своите права можат да се изборат низ институциите.

Тие половина година протестираат низ поголемите градови но без некој особен успех бидејќи тоа не само што не го намали туку го зголеми рејтингот на владејачката Наредна странка на претседателот Вучиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.