Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, в четврток ќе допатува во Загреб, откако Комисијата го одобри Националниот план за обновување на Хрватска.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, истакна дека Фон дер Лајен одлучила лично да го претстави Националниот план за обновување на секоја од 27. земји членки.

Според Пленковиќ, „зелено светло за планот за обновување од 6,3 милијарди евра е важно охрабрување“.

Задоволни сме од завршувањето на процесот порано од очекуваното – додаде хрватскиот премиер.

Хрватскиот план е структуриран во околу пет компоненти – зелена и дигитална економија, јавна администрација и судство, образование, наука и истражување, пазарот на трудот, социјалната заштита и здравствената заштита. Тој вклучува и иницијатива за реновирање на згради.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.