Откако Еевропската агенција ја одобри Романија стана првата земја што ќе ја дава вакцината на Фајзер на деца.Според порталот Хотњуз, вакцината им се дава на деца само со
претходно потпишана согласност од родителите.

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера ја одобри употребата навакцината на Фајзер/БиоНТек за деца на возраст од 12 до 15 години, нозасега нема официјална согласност од Европската комисија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.