Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Тања Фајон, ја критикуваше одлуката на Франција да го блокира започнувањето на преговорите за Северна Македонија и Албанија, порачувајќи му на Емануел Макрон да покаже политичка зрелост и одговорност.

Емануел Макрон, разбуди се! Време е ЕУ да покаже политичка зрелост и одговорност! Лидерите на овие земји ги завршија своите должности! Сега е време Советот на Европската унија да го заврши својот дел и конечно да се согласи за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија“, пишува Фајон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.