Српските турсти кои денеска се упатија кон Грција беа непријатно изненадени. Наместо слободен влез како што беше најавено, рампата на „Евзони“ остана спуштена.Голем број автомобили се упатија кон овој единствен граничен премин но грчката полиција не ги пушти.Туристите велат дека немале никакви проблеми при влез и излез од Македонија но пробелмите настанале од грчка страна.

Единствено добиле образложение дека границата ќе се отвори на први јули кога ќе биде дозволен влез и за македонските државјани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.