Денес (04.05.2021 г.), скандалозниот бугарски новинар Михаил Михајлов доби електронска пошта од Европскиот парламент во врска со петицијата на Михајлов испратена на 12 декември 2020 г. за поддршка на C. Македонија, македонското малцинство во Бугарија и против кршењето на граѓанските права во Бугарија. Одговорот го потпиша Долорс Монтсерат, член на Комисијата за петиции на Европскиот парламент, и гласеше:

„Почитуван г-дин Стефанов, со задоволство ве известувам дека Комитетот за петиции ја разгледа вашата петиција и ја прогласи за прифатлива, како прашање покренувате Врз основа на тоа, ја замолив Европската комисија да спроведе прелиминарна истрага за ова прашање, видете подолу за информации во врска со пратеничкото прашање за писмен одговор до Бугарија и отворањето на преговорите со Македонија (E-006807/2020) до Комисијата и одговори: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-006807_MK.html Бидете сигурни, јас ќе ве информирам за какво било понатамошно дејствие преземено врз вашата петиција, вклучувајќи ги и резултатите на прелиминарната истрага на Европската комисија “.

(Мора да прецизираме дека трите имиња на Мјхаилов се Михаил Михајлов Стефанов и затоа адресата е на „Г-дин Стефанов”). Михаил Михајлов не го криеше задоволството од одговорот:

„Иако тоталитарните партии во Бугарија како ГЕРБ и ВМРО-БНД ја напуштија политичката сцена, мојата Петиција ќе им даде дополнителен поттик на другите партии да ги почитуваат човековите права и правото на национално самоопределување, како и да се даде „зелено светло” за членство на Македонија во Европската унија, бидејќи Бојко Борисов повеќе не е премиер и сега новите владетели ќе треба да му објаснат на Европскиот парламент зошто Бугарија не го почитува Европскиот суд за човекови права Пресуди за правата и не го признава македонското малцинство, зошто масовно се кршат човековите права во Бугарија и зошто Бугарија одби да дозволи Македонија да преговара за членство во Европската унија. Верувам дека на овој начин новите владетели ќе бидат принудени да направи промени “.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.