Бугарскиот европратеник Андреј Слабаков од ВМРО на Каракачанов и групата европски конзервативци и реформисти (ЕКР) побара новинарите кои шират дезинформации и лажни вести да добијат ефективни казни од најмалку 5 години затвор.

Слабаков учествувал во разговор со бугарски новинари пред пленарната седница на Европскиот парламент следната недела. Извештајот „Зајакнување на слободата на медиумите – заштита на новинарите во Европа, говор на омраза, дезинформации и улогата на платформите“ од полската европратеничка Магдалена Адамович ќе биде претставен на 23 ноември. Известувач во сенка на темата е бугарската социјалистка Елена Јончева.

Ден подоцна, ќе има дебата со учество на високиот претставник за надворешни работи, Јосеп Борел, посветена на борбата против неказнивоста за злосторствата врз новинари ширум светот.

Главниот проблем не е слободата на говорот, туку дезинформациите и лажните вести, особено на Интернет. Насекаде е исполнето со чудни информативни страници. Јас немам дадено интервју од мај. Во последните неколку месеци прочитав десетици мои интервјуа, наводно дадени од мене, како и изјави што некои од информативните страници се обидуваат да ги потпишат во мое име. Мислам дека е крајно време да имаме кривична одговорност. Новинарите не треба да бидат ослободени од оваа одговорност. И оние кои се – ајде да ги наречеме нечесни во најдобар случај, да ја добијат правичната казна. Според мене, тоа е ефективна реченица. А минимумот е 5 години. Затоа што целото општество е измамено. И ова води до апсолутна паника и ужас, постојано се појавуваат чудни изјави, ако зборуваме конкретно за Ковид-19. Верувам дека луѓето кои си дозволуваат да шират лажни вести треба да се класифицираат како тероризам – вели Слабаков.

Клубот З го прашал конзервативниот европратеник дали се плаши дека во одредени околности, како што е политичка пристрасност, слободното изразување може да се толкува како клевета.

Фактот дека некој ќе биде осуден затоа што се мешаат политичари или од власта се нарекува злоупотреба на моќта и мислам дека е и казниво – одговори Слабаков.

Тој е убеден дека секој треба да биде одговорен. Според него, не е можно некој да каже нешто без да биде одговорен кога ќе го напише на Интернет.

Андреј Слабаков го опиша предлогот на Елена Јончева за европско законодавство со кое се гарантира заштита на новинарите од судски спорови како апсурден во извештајот за медиумите. Како мотив европратеничката го искористи случајот со убиството на малтешката истражувачка новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година. Пред смртта, таа беше предмет на повеќе од 50 тужби, повеќето од нив за клевета. Целта беше да се исцрпи новинарката.

По оваа забелешка, Јончева, која исто така учествувала на брифингот, појасни дека ова не важи за оние што шират намерна дезинформација.

Извештајот, кој ќе биде презентиран во понеделник, намерно не ги споменува земјите по име, додаде бугарскиот претставник. Целта е да се фокусираме на паневропски решенија. Според Елена Јончева, сепак, читањето ќе го олесни разбирањето за кои земји станува збор.

На нејзино инсистирање, во документот била вклучена можноста за формирање европски фонд за помош на истражувачко новинарство, се наведува во извештајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.