Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола ќе започне постапка за санкции против бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, кој беше снимен мавта со фашистички поздрав во салата на парламентот во средата вечерта.

Европратениците од целиот политички систем беа шокирани од постапката на Џамбаски и реагираа со бес на неговиот гест додека одеше по скалите на хемициклот во Стразбур. Претседателот на ЕПП, Манфред Вебер, рече дека употребата на „поздравот на Хитлер“ е „спротивно од она за што се залага Европскиот парламент“. „Групата на ЕПП го осудува со најтешки можни зборови“, напиша Вебер на Твитер.

Овој инцидент на Џамбаски се случи за време на дебатата за владеењето на правото во ЕУ веднаш по конечната одлука на Судот на правдата на ЕУ во Луксембург, кој ги отфрли обидите на Унгарија и Полска да го блокираат поврзувањето на пристапот до фондовите на ЕУ со почитување на демократијата и владеењето на правото.

Одлуката на судот Џамбаски ја нарече одвратна, и во дебатата и потоа на Твитер.

„Денешната пресуда на ЕСП е одвратна. Не постои здрав човек кој мисли дека Унгарија или Полска немаат функционално владеење на правото. Наместо тоа, го користите како камшик против националните држави што ги презирате. Да живеат националните држави во Европа!“, напиша тој на Твитер.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.