Политичката група на социјалисти и демократи во Европскиот парламент предложи да се прифати нивниот амандман во извештајот на ЕП за проширувањето на Унијата, во кој се наведува дека Србија може да напредува во преговорите за пристапување во Унијата само доколку воведе санкции кон Русија и ја усогласи нејзината надворешната политика со европската, прецизира Танјуг.

Ова е корекција на синоќешното толкување на документот кој протече а во кој беше наведено дека Европскиот парламент (ЕП) ќе побара од Европската унија (ЕУ) да ги прекине пристапните преговори со Србија додека Србија не воведе санкции кон Русија.

Извор од политичката група на социјалисти и демократи во Европскиот парламент за Танјуг појасни дека предлогот не предвидува прекин на преговорите и нагласува дека сите политички групи во Собранието се согласиле да го поддржат амандманот во кој се наведува дека Србија не може да напредува во преговорите. ако не воведе санкции Русија.

Танјуг имаше увид во конечната верзија на амандманите поднесени во извештајот на Европскиот парламент за проширувањето, чиј автор е хрватскиот социјалистички пратеник Тонино Пицула.

Амандманот вели дека приоритет треба да се даде на усогласувањето на земјите-кандидати со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и напредокот во пристапните преговори со Србија само доколку земјата ги почитува санкциите на ЕУ против Русија и постигне значителен напредок во реформите поврзани со ЕУ. Ја покани Србија да се придржува кон рестриктивните мерки на ЕУ и политиката на ЕУ кон Русија воопшто и да покаже напредок во демократијата, владеењето на правото и да ги прифати вредностите и приоритетите на Унијата, се вели во амандманот.

Во амандманот се додава дека ЕУ треба „да ги разгледа сите средства на ЕУ за Србија во оваа светлина, особено сите проекти финансирани во рамките на Економскиот и инвестицискиот план за Западен Балкан, со цел да се осигура дека сите расходи на ЕУ се целосно во согласност со стратешките цели и интересите на ЕУ“.

На 13 октомври во Комисијата за надворешни работи на ЕП се очекува да се гласа за предлогот на извештајот за проширување. Конечната верзија на нацрт-извештајот ќе биде во форма на Резолуција на Европскиот парламент, на гласање што се очекува во ноември. Резолуциите на ЕП не се правно обврзувачки за земјите-членки, ниту за другите европски институции.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.