Европскиот систем за овластување за патување сè уште не објави кога ќе почнат да важат новите правила, но според претходните најави, можеби веќе на пролет

За влез во некоја од земјите на Европската унија на граѓаните од Западниот Балкан од годинава ќе им биде потребна дозвола или „инстант виза“ која ќе чини седум евра. Европскиот систем за овластување за патување (ETIAS) се уште не објави кога ќе почнат да се применуваат овие правила, но имаше најави дека тоа треба да стане услов за влез во ЕУ уште на пролет. Како резултат на тоа, 1,4 милијарди луѓе од повеќе од 60 земји, кои досега можеа слободно да влезат во Шенген зоната, ќе бидат принудени да аплицираат за овој „билет“, или како што се нарекува и „овластување за патување“, пред да заминат. на која било од земјите на ЕУ.

Оваа практика не е нова, бидејќи веќе постои во САД, Канада, Австралија, додека самата идеја за воведување на ETIAS датира од 2016 година. Планот е на овој начин да се помогне со безбедносните, здравствените и миграциските ризици, а се однесува на вкупно 62 земји кои не се членки на ЕУ, но чии граѓани можат да патуваат во Шенген зоната без визи.

Сите кои сакаат да патуваат во ЕУ ќе треба да пополнат онлајн апликација, по што сите апликанти на возраст од 18 до 70 години ќе платат седум евра за оваа услуга, додека визите ќе бидат бесплатни за малолетниците. По поднесувањето на барањето, во рок од неколку минути, мејлот ќе добие одобрение кое наводно ќе важи три години (секој престој до 90 дена) или колку што е валиден пасошот на барателот.

Постои и можност за одбивање на барање за виза. Според податоците од веб-страницата на Европската комисија, се уште не е прецизирано од кој датум ќе почне да се применува ETIAS.

На официјалната веб-страница се објаснува дека ова е автоматизиран ИТ систем дизајниран да ги спречи ризиците од илегална миграција и епидемии и дека тоа ќе им олесни на повеќето патници кои не претставуваат ризик да ги преминат границите.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.