Унгарија не ги спроведе неопходните антикорупциски реформи за да го гарантира нејзиниот пристап до милијардите евра од европските фондови  кои и следуваат, објави Европската комисија.

Средствата што Будимпешта очекува да ги добие од Брисел изнесуваат 13,2 милијарди евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.