Соединетите држави и Европската унија денеска му порачаа на Косово да отстапи во тензичниот судир со Србите на северот од земјата или ќе се соочи со „последиците“ од своите долгогодишни западни сојузници, пишува Гласот на Америка.

Предупредувањата уследија откако претставниците на САД и ЕУ ги завршија посетите на Косово и Србија за да ги смират тензиите кои прераснаа во насилство минатата недела, во кои беа ранети десетици мировни војници на НАТО и српски демонстранти во северно Косово.

Насилството избувна откако косовските власти поставија градоначалници етнички Албанци во општинските канцеларии. Градоначалниците беа избрани со излезност од само 3,5 отсто, откако Србите, кои сочинуваат мнозинство во регионот, ги бојкотираа локалните избори.

Американскиот претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека Косово мора да им даде поголема автономија на општините со мнозинско српско население доколку сака да се приближи до влез во НАТО и ЕУ.

„Активностите може да имаат последици што ќе влијаат на делови од односите (меѓу Косово и Соединетите држави). Не сакам да одам до таму“, изјави Ескобар за косовските медиуми во вторникот пред да замине за Белград.

Тој и Мирослав Лајчак од ЕУ не образложија со какви други последици би можела да се соочи владата на косовскиот премиер Албин Курти, во која доминираат етнички Албанци, доколку не ги прифати нивните барања.

„Не мислам дека овие работи се решаваат со притисок и со спомнување на последици, па дури и санкции“, изјави денес Курти за новинарите.

„Имаме предизвици со претставниците на ЕУ и САД, но нашите билатерални односи со ЕУ и САД се одлични.

Лајчак во понеделникот рече дека пратениците му дале предлози на Курти за деескалација на ситуацијата во северно Косово, додавајќи дека имале „долга, и тешка дискусија“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.