Босна и Херцеговина нема етнички, туку проблем на системска корупција, изјави , американскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар

 

 

„Да бидам искрен, проблемот во БиХ не е етничката, туку системската корупција и недостатокот на кредибилитет на политичките актери кои влијаат на способноста на државните институции да функционираат правилно“, рече Ескобар

Затоа, Ескобар, претставник назначен од владата на американскиот претседател Џо Бајден ова лето, е повеќе загрижен за демографските и економските тешкотии во БиХ отколку за етничките прашања.

 

 

Спротивно на работата на западноевропските политичари кои се залагаат за напуштање на етничките критериуми во БиХ, како германските социјалдемократи, чиј лидер ќе биде новиот канцелар, американскиот пратеник нагласува дека структурата со три конститутивни народи останува „основата на американската политика во БиХ“.

„Политичкиот консензус може да се постигне со ограничени реформи, а не со промена на структурата на Дејтон“, рече Ескобар, нагласувајќи дека САД во моментов работат со политичките актери во БиХ за промена на изборниот закон за да ги задоволи сите три народи во БиХ.

Досега бошњачките гласачи трипати го избраа Жељко Комшиќ за хрватски член на Претседателството на БиХ, а двапати партиите за кои гласаше огромното мнозинство хрватски гласачи беа исклучени од извршната власт на Федерацијата БиХ, пишува Хина.

Мораме да имаме енергично и политички активно хрватско население во БиХ. „Без тоа Дејтон нема да успее, така што нашата цел е да обезбедиме тие да се чувствуваат безбедно, удобно и економски одржливо во БиХ“, рече американскиот пратеник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.