Габриел Ескобар можеби повеќе нема да биде заменик помошник државен секретар на САД и специјален пратеник на САД за Западен Балкан поради настаните на Косово и Метохија.

На 27 февруари во Брисел и на 18 март во Охрид, Ескобар посредуваше за постигнување договор за патот кон нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, но не предвиде ескалација на ситуацијата во трите општини на северот на Република Косово, пишува „Албанска пошта“, додавајќи дека тоа може да има лични последици последици за него.

Наводно, дипломатски извори велат дека поради ескалација на ситуацијата и стагнација на процесот на нормализација, Ескобар би можел да му отстапи место на друг дипломат, пренесува Раша тудеј Балкан.

Со заминувањето на Ескобар, ако се дојде до тоа, според изворите на „Албанска пошта“, американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, ќе има многу позначајна улога во процесот на дијалогот и ќе биде „гласот на американската власт. „ во однос на дијалогот меѓу Белград и Приштина и спроведувањето на точките од договорот.

Иако Ескобар изјави дека САД ќе ги признаат резултатите од „контејнерските избори“ на север, Хил во име на официјален Вашингтон изјави дека САД не ги поддржуваат бидејќи Србите не учествувале во процесот, а гласањето било организирано на особено чувствителен момент во процесот на дијалог.

Покрај Хил, се споменува и името на Кристофер Робинсон, моментално американски амбасадор во Летонија, кој пред да биде именуван на оваа функција беше заменик помошник секретар во Бирото за европски и евроазиски прашања.

За време на неговите 23 години како дипломат, Робинсон служел како политички советник во Амбасадата на САД во Русија, како и заменик директор за руски прашања во Стејт департментот.

Тој беше и политички советник во Мисијата на САД во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Австрија.

Во игра е и името на Кристофер Ландберг. Ландберг во моментов е вршител на должноста заменик главен координатор на Бирото за борба против тероризмот на Стејт департментот на САД.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.