Ескалираа протестите во Црна Гора. Премиерот Здравко Кривокапиќ на социјалните мрежи објави видео со кое тврди дека неговата ќерка била нападната од група демонстранти на патот Никшиќ-Подгорица утрово

Денес беше нападнато службеното возило во кое беше нападната мојата ќерка, инаку заштитено лице. Како татко, нема да ги заборавам нејзините солзи и страв.

Како премиер, нема да ви дозволам дивјаштво и беззаконие! Порача црногорскиот премиер.

Инцидентот се случи во пресрет на закажаниот протест пред владата против најавените промени на критериумите за стекнување црногорско државјанство и измените на Законот за престој.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.