Анкара е подготвена да ги засили дупчењата на нафта и гас во Средоземното Море, откри во петокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Претседателот исто така објави дека турските дупчалки откриле 320 милијарди кубни метри резерви на природен гас во Црното Море, тврдејќи дека тоа претставува „најголемото откритие на природниот гас во историјата на Црното Море“.

Претходно, Ердоган тврдеше дека Анкара „нема да се повлече против јазикот на санкциите и заканите“, бидејќи се заложи да продолжи со дупчењето во Источниот Медитеран, и покрај критиките што доаѓаат од Европската унија за операциите на Турција во областа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.