Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повтори дека датумот на следните избори ќе биде во 2023 година со што ги демантираше гласините за можно предвремено гласање.

„Датумот на избори е јасен, јуни 2023 година. Не трошете го вашето време“, им порача Ердоган на оние кои, според неговите зборови, „легнуваат и стануваат, зборувајќи за предвремени избори“.

Тој порача дека ќе продолжат да ги поддржуваат независноста, интересите, правата на народот и на сите пријатели.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.