Бугарската Агенција за безбедност на храната , пријави дека има птичји грип од заеазниот тип вирус Х5Н8.

Заразата се појавила на фарма на северозапад на Бугарија. Сите пилиња, фазани и гулаби на живинарската фарма во близина на градот Видин ќе бидат уништени, за да се спречи натамошното ширење на заразата.

Вирусот е потврден со лабораториски тестови , соопшштија бугарските медиуми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.