Доцна попладнето во вторникот заврши пребројувањето на гласачките ливчиња од локални избори во Албанија што се одржаа во неделата. Пребројувањето  потврди дека локалната власт е во рацете на Еди Рама.

Како што јави дописничката на МИА, податоците потврдуваат дека дури 60  од вкупно 61 општина ќе бидат раководени од кандидати на Социјалистичката партија. Во 30 општини имаше само по еден кандидат и тоа од редовите на социјалистите.

И општина Пустец, населена со Македонци, по три мандати на Едмонд Темелко од МАЕИ, во наредните четири години ќе ја раководи социјалистот Пали Колефски.

Единствена општина во Албанија каде новиот градоначалник не е од социјалистичката партија е општина Финиќ, каде новиот градоначалник е од партијата на грчкото малцинство, МЕГА, Кристо Кичо.

Градоначалници жени добија седум општини, Пермет, Курбин, Делвина, Патос, Расковец, Либохово и општина Ура Вајгуроре.

Изборите не ги признава обединетата албанска опозиција предводена од Демократската партија на Љуљзим Баша.

Претседателот Илир Мета е со став дека избори без опозиција се неважечки. Тој денеска предложи на 13 октомври за кога, на 27 јуни, ги презакажа локалните избори да се одржат и предвремени и претседателски избори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.