Албанскиот премиер Еди Рама на прес-конференција објави дека на 7 јуни им проследил Нацрт за Заедницата на општините со српско мнозинство во Косово, на францускиот претседател Емануел Макрон и на германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Тука сум да ве информирам за еден досега непознат факт. Вчера на Макрон и Шолц им го препратив нацртот на Заедницата, за што го информирав и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и американската страна“, рече Рама.

Тој додаде дека документот е доверлив и изрази уверување дека станува збор за „документ на највисоко меѓународно ниво кој ги зема предвид сите причини за создавање на Заедницата“ и дека таа ќе биде дел од Косово.

Премиерот на Албанија рече дека не се консултирал со премиерот на Косово Албин Курти за изработката на статутот за формирање на Заедницата и истакна дека е многу загрижен за ситуацијата во која се најде Косово.

Заедницата на општините со српско мнозинство беше договорена во 2013 година како дел од дијалогот меѓу Косово и Србија.

Две години подоцна, двете страни се договорија за принципите врз основа на кои треба да се формира, но Уставниот суд на Косово утврди дека некои од нив не се во согласност со законите на Косово. Сепак, беше заклучено дека може да се согласат со Уставот на Косово, но властите сепак одбија да ја формираат Унијата.

Потоа, на крајот на февруари, двете страни го прифатија Договорот за нормализација на односите врз основа на предлогот на ЕУ, а Анексот за негова имплементација беше договорен и во април.

Меѓу другото, овие документи предвидуваат дека српската заедница во Косово треба да добие одредено ниво на самоуправување, а европските и американските претставници потврдија дека таа всушност е Заедница на општини со српско мнозинство.

Потоа, на почетокот на мај, српската страна го претстави својот нацрт-статут за формирање на Заедницата, кој беше отфрлен од Косово, наведувајќи дека официјален Белград сака Република Српска (еден од ентитетите во Босна и Херцеговина).

Од друга страна, косовскиот премиер Албин Курти ја претстави својата „визија“ за обезбедување одредено ниво на самоуправување на Србите во Косово.

Инаку, формирањето на Заедницата е еден од условите Србите да се вратат во косовските институции кои ги напуштија во ноември минатата година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.