Нинослав Јовановиќ(46), попознат како Малчанскиот бербер, сослушан е во понеделникот во Вишото обивнителство во Ниш. Сослушувањето траелео два и пол часа, а Јовановиќ делумно ја признал вината.

После тоа тој е испратен во притвор, каде молел да не го испратат во групните соби бидејќи се плаши дека затворениците ќе го мачат и силуваат.

Тој се наоѓа во изолација, а чуварите ги молел никогаш да не го пратат во групна соба.

Осомничениот се плаши дека другите затвореници ќе го нападнат, а можно е и да сексуално да го злоставуваат. Некои од нив се родители, а она што тој го направил се коси со кодексите на криминалците. Најголема грижа на затворските чувари во моментов е да го сочуваат Јовановиќ. По процедура тој е сместен во излоација и е под стален надзор поради сопствена сигурност – рекол изворот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.