Политиката на новата влада кон Македонија е колеблива, смета бугарскиот европратеник, Ангел Џамбазки.

Има сериозни колебања. Има две линии на политика, една линија е политиката на претседателот која, според нас,треба да се поддржи бидејќи се заснова на здравата бугарска позиција“ вели Џамбаски.

Според него „другата политика што ја води премиерот е политика на одбивање да се заштити националниот интересна полето на историјата, да се остават настрана важните прашања, не само историските.

Најважните прашања се правата на Бугарите во Македонија, а не’ залажуваат со хипотетички огромниделовни врски, откако пуштиле авион да лета празен во двата правци, за што ќе платиме секој од нас“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.