Минатата недела, комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, ја отвори можноста за раздвојување на Тирана и Скопје во процесот на проширување на европскиот блок, доколку Македонија не го реши билатералното прашање со Бугарија, што значи дека Албанија може да биде поканета да започне преговори без нејзиниот источен сосед, што предизвика загриженост во Скопје, aнализира „Блиц“.

Бугарија стави вето на почетокот на пристапните разговори со Македонија кон крајот на 2020 година за историски и јазични спорови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.