Денеска околу 13:05 часот, 52-годишен возач на амбулантно возило марка Ситроен со бјеловарски регистарски ознаки возело низ Рогожа во правец на Гарешница. Од засега неутврдени причини возилото поминало на спротивната лента при што удрило во камион марка Мерцедес со карловачки таблички, со кое од спротивната насока управувал 59-годишен возач.

На местото на сударот загинале двајца патници во амбулантното возило, додека возачот и уште двајца патници поради здобиените повреди се префрлени во Општата болница Бјеловар.

Увид е извршен од страна на заменичката на Жупанискиот државен обвинител во Бјеловар и по нејзин налог телата на починатите се префрлени на обдукција во болницата во Бјеловар.

Ова се осмата и деветта жртва во сообраќајни несреќи оваа година на подрачјето на Полициската управа бјеловарско билогорска, наведува полицијата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.