Радев ја одликуваше Флоренс Робин со орденот „Мадарски коњаник“ од прва класа

Бугарскиот претседател Румен Радев ја одликува француската амбасадорка во Бугарија Флоренс Робин со орденот „Мадарски коњаник“ од прв ред. Државната награда е признание за нејзините големи заслуги за зајакнување и развој на бугарско-француските односи, соопшти Претседателството.

Интензивното француско-бугарско партнерство, засновано на длабоки историски корени и доверба, е резултат на доследните напори на генерации дипломати, политичари, претприемачи, архитекти, научници, наставници, уметници, граѓани на двете земји, рече Радев.

Шефот на државата ја изрази својата благодарност за посветеноста и личниот придонес на Флоренс Робин во развојот на политичките, економските и културните односи меѓу Бугарија и Франција и нејзините напори да ги надгради на највисоко ниво.

Претседателот Радев посвети особено внимание на исклучително активната и плодна активност на Флоренс Робин за време на француското претседателство со Советот на Европската Унија во првата половина од оваа година, кога придонесе за разјаснување на бугарската позиција во односите со Република Македонија.

„Флоренс Робин отворено ги сподели и ги бранеше своите позиции во време кога не сите наши европски партнери и експерти од Брисел ја разбраа длабочината на проблемите и не успеаја да ја разберат целосната сложеност на сложувалката на политичките односи на Балканот и нивната причина и… ефект односи“, рече Румен Радев.

Тој посочи дека благодарение на заложбите на францускиот амбасадор, прашањето за човековите права, одбраната на културното и историското наследство, важноста на историската вистина и објективност се подигнаа од ниво на билатерални на ниво на европски односи. Претседателот изрази благодарност и за француската поддршка за членството на Бугарија во ЕУ и НАТО и изрази уверување дека оваа поддршка ќе продолжи за пристапување на нашата земја во Шенген зоната.

Румен Радев посочи дека економските и трговските односи меѓу Бугарија и Франција значително се проширија за време на мандатот на амбасадорот Робин, а во 2021 година размената на стоки меѓу земјите надмина 2 милијарди евра.

„Ова е успех, но е далеку под нашите можности, па се надевам дека оваа фондација ќе ни овозможи да видиме повеќе заеднички продукции, развој на нови технологии, индустрии на иднината, како и повеќе француски инвестиции“, рече Румен Радев. Тој го истакна и дополнителниот развој на традиционално добрите билатерални односи во областа на образованието, науката и културата.

„Убеден сум дека ја напуштате Бугарија со чувство на задоволство и исполнета должност, како и со најубави спомени и пријателства“, изјави Румен Радев и ѝ посака успех на Флоренс Робин.

Од Софија заминувам со убавината на Бугарија и топлото добредојде на Бугарите“, рече амбасадорот Робин и се заблагодари за честа да ми биде доделена највисоката чест. Таа истакна дека не очекувала дека во септември 2019 година, кога започна нејзиниот мандат во нашата земја, пандемијата Ковид 19 ќе ги наруши односите низ светот. „Оттогаш, следеше криза по криза, војната се врати на европско тло. Тоа не потсетува дека нема друг начин да се справиме со тешките времиња освен заедно, солидарно и особено во рамките на нашето европско семејство“, рече француската амбасадорка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.