Еден од најдобрите српски епидемиолози Предраг Кон ги потсетува граѓаните за неопходноста од носење на маски бидејќи тоа е најсигурниот начин да се заштитиме од корона вирусот.

-Ако сите носат маски тогаш можноста  за трансмисија на вирусот е сведена на само еден процент. За тоа е неопходно сите да носат маски. Ако носите вие маска а заразениот не носи шансата за зараза е 30 проценти, а ако вие не носите шансата да се заразите е само пет проценти-објасни Кон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.