Специјалниот пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп и неговата ќерка Иванка Трамп потврдиле дека сакаат да ја посетат Србија.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека за време на неговата посета на Вашингтон, Трамп бил многу шармантен и дека тој го поканил да ја посети Србија.

Претседателот Трамп е навистина сериозен во врска со таа намера, но се уште нема одреден датум – изјави Гренел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.