Ако има привремена влада, ќе влезам во претседателската битка. Ова им го рече на новинарите премиерот во оставка и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов.

Тој даде подолга изјава за медиумите, кои го чекаа пред болницата, каде во понеделникот беше опериран поради повреда добиена на фудбалски натпревар.

Повторно, Борисов не ја испушти можноста да ги предизвика своите противници во парламентот, најавувајќи дека тие имаат мнозинство од 165 гласа и ќе бидат кукавици ако не формираат влада.

Ако Слави не направи со 165 пратеници, и тие почнат да лелекаат, тие не се одговорни луѓе и сите ќе трчаат кај отец Румен да се бори наместо нив. Да видиме, додаде премиерот во оставка. Тој исто така ги најави преговарачките тимови кои ќе одат денес и утре во „Демократска Бугарија“ и „Има таков народ“.

Даниел Митов, Томислав Дончев и Румен Христов ќе се сретнат со вистинското здружение на овие луѓе, рече Борисов.

Преговарачкиот тим на „Има таков народ“ ќе го сочинуваат Даниел Митов, Љубен Дилов и Калин Вељов.

Ќе го вратиме мандатот доколку преговорите не дадат резултат“, рече премиерот во оставка Бојко Борисов, кој вчера е отпуштен од болница.

Ако и двајцата не поддржат, ќе се вратиме денес попладне или најдоцна во петок наутро, рече тој пред новинарите. Според него, со вториот мандат на „Има таков народ“, ако не го прифатат управувањето со 165 пратеници, „тоа се кукавици“. Борисов сега праша кој ќе биде одговорен.

Само се молам моите да останат во парламентот подолго, да видам што си направија самите себе, што избраа. Корнелија Нинова е во мојата уста секој ден, но јас не сум тој што ја кара со нејзините луѓе, и вчера одговори Станишев, коментира тој.

Тој на излегување од болница иронично праша дали неговата партија е токсична.

Тоа ли е токсичната партија? Гледате дека докторите сакаат да им се потпишам на мантилите. Ќе ви ги пуштам снимките.Му благодарам на Тони кој по петти пат ме истрга, се надевам дека ќе е последен-рече Борисов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.