Премиерот Албин Курти зборуваше за можноста за испраќање на безбедносните сили на Косово во Украина во случај на конфликт меѓу руската и украинската страна, нагласувајќи дека доколку што и да смета дека е потребно НАТО, Косово ќе биде подготвено да дејствува, пренесува Косовскиот прес.

Како што изјави пред се сакам да нема нови конфликти.

„Внимателно следам што се случува на границата меѓу Украина и Руската Федерација до доцните часови. За тоа е аларм на НАТО, особено на САД, но и на ЕУ. „Што и да смета дека е неопходно НАТО, ние секако сме подготвени“, рече Курти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.