Во КБЦ „Звездара“ и на ВМА, како и во Зоолошката градина во Белград, имало информации за подметнати бомби, пренесуваат српските медиуми.

Во тек е евакуација на јавните и спортските институции, трговските центри и факултетите во Нови Сад поради дојави за поставени бомби, стои во написите.

На имејл-адресите на надлежните служби и медиумите била испратена порака во која се вели дека „бомбите се темпирани да се активираат денеска во текот на утрото и рано попладне“.

Полицијата е на терен и врши увид во објектите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.