Граѓаните на Србија можат масовно да се вакцинираат на повеќе од 300 пунктови од кои најголем е на белградскиот саем.

Тие може да бираат меѓу четири вакцини а најголем интерес има за руската и за кинеската вакцина. Српските граѓани не чекаат долго за да ја примат и процедурата се одвива брзо. Приоритет има војската и полицијата.

Србија е лидер во регионот по брзината која ги набави вакцините и по бројот на досега имунизирани.

j

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.