Александар Вучиќ најави дека парламентот наесен ќе донесе одлука за заштита на српскиот јазик и писмо. Во законот  ќе има посебно поглавје за српската историја, геоградија, јазикот, книжевноста. Ќе биде задолжителен за сите ученици.

Сите големи европски народи својот идентитет го сочувале низ јазикот и азбуката. Германците со Гете и Браќата Грим а ние Србите имаме многу писатели. Никому ништо не правиме ако го чуваме својот српски  јазик, освен што го чуваме своето име  и презиме, својата идинина-објасни Вучиќ.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.