Деветмина Срби, поранешни припадници на Војската на Република Српска, се уапсени денеска во БиХ под сомнение дека извршиле воени злосторства врз припадници на бошњачката и хрватската националност во 1992 година во областа Босански Нови.

Според Државната агенција за истраги и заштита (СИПА), сите уапсени сè уште живеат во областа Босански Нови и неговата околина, а се товарат за злосторства против човештвото.

Во соопштението на СИПА се наведува дека осомничените се уапсени за сторени повеќе убиства и незаконско заробување, како и за злосторства извршени над неколку стотини лица во кампот Огнен дом, со кој управувала воената полиција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.