Десничарски организации и членови на Златна зора денеска на протест во Солун побараа поништување на Договорот од Преспа.

Членови на десничарски и националистички организации, членови на грчките здруженија од дијаспората, како и членови на Златна зора, меѓу кои и поранешниот пратеник Илиас Касидиарис се собраа кај споменикот на Александар Велики во Солун .

Според дел од солунските медиуми, кусо пред почетокот на собирот против Договорот од Преспа, полицијата превентивно привела околу 30 лица.

„Македонија значи Грција“; „Договорот од Преспа се поништува“; „Поништување на предавничкиот лажен договор, веднаш“, „Македонија почва грчка“, се дел од слоганите испишани на плакатите на протестот на оние кои што се собраа против договорот меѓу двете земји.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.