Меѓународниот механизам за кривични судови, денеска во 15 часот ќе му ја изрече конечната пресуда за воените злосторства во БиХ на Ратко Младиќ по повеќе од 10 години притвор, бившиот командант на Армијата на Република Српска денеска ќе ја слушне пресудата.

Иако во ноември 2017 Младиќ веќе беше осуден на доживотен затвор, работата на Хашкиот трибунал ја презеде меѓународниот механизам за кривини судови кој последен ќе треба да пресече.

Ова е лажна пресуда и не ja признавам. Лажниот судија ми донесе нејасна доживотна казна затвор … Затоа што ги бранев својот народ и земја од НАТО.

Оваа организација е илјада пати полоша од Наполеон и Хитлер! Тие убија половина од населението на блискиот исток. Украина, Сирија, Либија, се бранеше Младиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.