Во Србија во последните 24 часа потврдени  се нови 1.817 случаи на корона вирус, што е досега највисока бројка во еден ден од почеток на пандемијата. Починаа 6 лица. На респиратори има 51 пациент.

Според податоците на Министерството за здравство, од последниот пресек, тестирани се 9.531 примероци. Од почекот на пандемијата во Србија заразени се вкупно 46.954 лица, од кои 820 починаа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.