Во Австрија се регистрирани рекордни 1.747 новозаразени со коронавирусот, и иако се работи за корегирани податоци, ваква бројка немаше ниту на врвот на првиот бран од епидемијата во земјата.

Според првите податоци на надлежните органи, имало 2.317 нови случаи.

Причината за исправката е што бројките во ЕМС системот не биле „исчистени“ од дупли пројави

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.