Терористичката група „Деца на Огнот“ e одговорна за пожарите во Анталија, Мармарис и Бодрум.

Од организацијата соопштија дека  на тој начин сакале да им се одмаздат на турските власти.  Во земјата активни се 8 пожари.  Досега во пожарите во Турција загинаа 10 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.