Има 4-5 часа јавање до првата продавница, а неговиот прв сосед е оддалечен половина час.

Дане денес има 23 години, а живее сам од 15 -годишна возраст. Првата продавница е на 4-5 часа јавање. Понекогаш не гледа човек дури и по два месеци. Сепак, тој вели дека би отишол во град само ако треба да се ожени.

Дане е роден во Нови Пазар, каде што завршил основно и средно училиште. Тој беше одличен ученик, а неговите родители сакаа тој да оди на факултет, но не и тој.

На прашањето: „Зошто?“, Тој вели:

„Некој мора да остане и во селото“, јасен е Дане и со насмевка објаснува дека е среќен што останал во Голија да се грижи за овците и да се занимава со сточарство.

Тој ги поминува деновите со своето стадо, и секоја овца има свое име.

„Еве, ова е Малина, Ѕвезда, Ѕвонара, Гранина, Гара, Калуша“, набројува Дане и тврди дека неговиот најголем проблем се волците.

Неговиот прв сосед, како што вели, е оддалечен половина час пешачење, а понекогаш не гледа човек ниту еден месец или два, особено во зима кога „овде навистина паѓа снег“.

Главното превозно средство на Дане е коњ, носи намирници на него, и се жали дека нема начин како да стигне дома, бидејќи кога паѓа снегот, тешко му доаѓа.

Дане го фали овој вид на живот и објаснува дека понекогаш модерните технологии му прават друштво. Тој вели дека ако немал телефон, со денови не би слушал жив човек, а бидејќи нема струја, добил исправувач што му го полни телефонот.

“Ова е мојот исправувач овде, го полнам телефонот на него и тоа е мојата сијалица. Тоа е тоа за мене”, вели Дане, објаснувајќи ги предизвиците со кои ја донел одлуката.

Кога има дневна светлина и кога панелот е полн, има телефон и сијалица, кога деновите се пократки во зима и кога нема време да се полни, нема такво нешто.

Дане знае дека дојде време да се ожени, но нема девојки заинтересирани да дојдат да живеат во услови во кои живее.

Ако не ми се донесе струја и не се изгради патот, ќе морам да се симнам долу за да се оженам. Ни Албанки не доаѓаат овде.

Живее како што избрал и се бори за своето парче леб.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.