Активистката Грета Тумберг им порача на светските влади дека мора да направат повеќе за вакцинирање на луѓето и оти има нерамноправна распределба на вакцините меѓу богатит и сиромасите.

Затоа таа најави дека од нејзината фондација ќе донира 100.000 вакцини на Ковакс механизмот.

Таа вели дека кај богатите земји секој петти човек има примена вакцина а кај сиромашните еден на пет илјади.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.