Вистински спектакл приреди министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ во седиштето на Обединетите нации на расправата за Косово. Дачиќ имаше вербален дуел со амбасадорката на Косово во САД, Вљора Читаку за правата на Албанците и на Србите во некогашната српска покраина.

Во еден момент Дачиќ проговори на српски и на амбасадорката и го извади српското државјанство и ја запраша зошто не бара да биде отпишана од државјанин на Србија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.