Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ ги предупреди своите граѓани да ја избегнуваат Македонија кога одат кон Грција.Тој објасни дека граничниот премин Евозни ќе остане затворен поради сериозната состојба со короната во Македонија.

До 15 јули за Грција ќе може да се оди само преку Бугарија, а Грците донесоа таква одлука поради сериозноста на состојбата со короната во Македонија. Ги советувам граѓаните пред да тргнат на пат да се информираат добро бидејќи правилата постојано се менуваат, објасни Дачиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.