Директорката на ковид болницата во Батајница, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, изјави дека е забележано мало намалување на бројот на пациенти и дека во моментов во таа установа се лекуваат 825 пациенти (на 30 марти мало 915).

Аџиќ Вукичевиќ за РТС информира дека во претходниот период имало 80 до 90 приеми во болница дневно, а сега таа бројка е половина помалку.

На прашањето што влијае на намалувањето на бројот на пациенти и хоспитализирани, таа посочува две работи – вакцинацијата и почитување на мерките.

Вукичевиќ, сепак, додаде дека сè уште не може да даде никакви оптимистички изјави кога станува збор за крона вирусот и пандемијата.

Иако масовната вакцинација е во тек, иако мерките се почитуваат, сепак нема место за опуштање, бидејќи во болницата има луѓе зад мене со многу тешки клинички слики. Има многу млади луѓе без претходни болести кои се на апарати за вештачко дишење – истакна д-р Вукишевиќ.

Таа посочи дека, според податоците на домашните вирусолози, претежно циркулира британската мутација на корона вирусот, која дека се карактеризира со висока преносливост, потешка клиничка слика и поголема смртност.

Д-р Вукишевиќ предупредува и дека постојат индикации дека бразилскиот сој се појавил во Србија. Затоа, таа им порача на граѓаните да одговорат на програмата за имунизација, бидејќи само така може да се запре вирусот.

Вукичевиќ вели дека има и такви кои биле вакцинирани со двете дози, а биле хоспитализирани, но истакнува дека во 99 проценти од таквите случаи, пациентите се враќаат дома и дека само минимален дел од нив завршуваат мртви.

Д-р Аџиќ Вукичевиќ додаде дека дури и по вакцинирањето, мора да се почитуваат мерките и да се носат маски во затворен простор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.