Зачудувачки ми е што по 8 месеци епидемија, сè уште зборуваме за тоа како вирусот е непознат, што е глупост. Како непозната, знаеме скоро сè за него. Сите негови мутации, се следат на дневна основа, вели пулмологот и алерголог Бранимир Несторовиќ. Тој е познат по неговите храбри изјави, но се повлече од Комисијата за заразни боелсти во Србија. Сега вели дека смртноста од коронавирусот е иста како и од сезонскиот грип. Најавува крај на епидемијата наскоро.

На прашањето дали вирусот мутирал Несторовиќ вели дека тоа не е важно.

Вирусите постојано мутираат, што е природно. Ниту еден вирус не е смртоносен за секого. Постои еден, вирусот на беснило. Само во случај да ве касне бесно куче, сите ќе се разболат, сите ќе умрат. Сите други вируси, велиме, се условно патогени. Важна е генетската предиспозиција. Значи една личност која има генетски предиспозиции ќе се разболи, за друга е безопасна. Како што се шири, во одреден момент вирусот ќе ги потроши оние од своите целни групи, така што ќе мутира за да се прилагоди на целната група. Тоа е прилично едноставно. И повеќето вируси за време на овие мутации, губат во вирулентност, всушност, не добиваат ефект. Потоа во одреден момент вирусот ослабува, паѓа бројот на подложни луѓе и епидемијата престанува и станува спорадичен случај – вели д-р Несторовиќ.

Тој смета дека бројот се зголемува затоа што има многу тестови. Несторовиќ вели дека пациенти умираат и од други болести.

Знам дека не звучи убаво. Секој живот е важен. Но, ние целосно ги занемаруваме овие други пациенти, особено малигните, што сега е случај во целиот свет. Мислам дека беше почетокот на јули кога тие во Велика Британија рекоа дека за секој што ќе умре од ковид, ќе умрат најмалку двајца пациенти со онкологија, кои не примиле терапија на време. Затоа, мора да се најде рамнотежа. Јас не сум приврзаник на никакви крајности во ништо – вели пулмологот за Телеграф.

Вели дека наскоро епидемијата ќе заврши и дека Србија оди кон тоа, односно да достигне 60 проценти од колективниот имунитет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.